Kolon Polipleri ve Kolon Kanserleri

Kolon Kanseri Nedir?

Kolon kanseri, kalın bağırsakta bulunan, normalde olmaması gereken şekilde içeri doğru büyüyen kabartılar, yani kolon poliplerinin kanser hücrelerine dönüşmesi ile meydana gelmektedir.
Kolon Kanserinde Belirtiler Nelerdir?
Kolon kanserinin nedenleri olan kolon polipleri (kalın bağırsak polipleri) olmaması gereken oluşumlar olarak yaşamımızın bir safhasında karşımıza çıkabilirler. Küçük yaştan erişkin döneme ve yaşlılığa kadar herhangi bir dönemde kolon polipleri ile karşılaşabiliriz.
Genellikle sessiz kalırlar. Zaman zaman gizli kanama veya makattan belirgin rektal kanama yapabilirler. Aynı zamanda kolon polipleri kabızlığa yol açarak karın ağrısına sebep olabilirler. Kişi tuvalete oturup büyük abdestni yaptıktan yarım saat sonra tekrar büyük abdesti varmış gibi bir hisse kapılarak tekrar tuvalete gidebilmektedir. Tekrar tuvaletini yaptığında ise hala tam rahatlayamayabilmektedir. Bu durumda Kolon Kanseri ihtimali göz önünde bulundurularak hasta muayene edilmelidir.

Kolon Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kolon kanseri teşhisleri gaitada gizli kan bakılarak yapılabilir ise de, gizli kan negatif çıkarsa kesin olarak polip dışlanmaz. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü 50 yaş üzerinde kadın ve erkek her bireyin kolonoskopi yapmasını önermektedir. Bunun dışında polip için gizli kan testi veya başka bir görüntüleme yöntemi uygun değildir.
Aile hekimliğinde yapılan gaitada gizli kan bakılması yöntemi yararlıdır. Bununla birlikte eksiktir. Yalancı negatiflik söz konusudur. Gaitada gizli kan testi negatif olan bir kişide %10-30 oranlarında kolonda polip veya kolon kanseri olabilir.
Tüm polipler kolon kanserine dönüşmez. Bununla birlikte kolonoskopi de görülen tüm polipler çıkartılmalıdır. Polipektomi işlemi ile çıkartma ve patoloji sonucuna göre kolon kanseri riski belirlenmelidir.

hakanyuceyar-kolon-kanseri

Kolon Kanseri Evreleri ve Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Kolon kanseri erken evrede yakalandığında ameliyat gerekmeyebilir. Sadece hasta yakın takibe alınır. Poliplerin erken evrede, kansere dönüşmeden teşhisinde kolonoskopinin büyük önemi vardır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda poliplerin erken devrede çıkarılması ile kolon kanserinin büyük ölçüde engellenebildiği gösterilmiştir. Bu nedenle 45 yaşından sonra her erkek ve 50 yaşından sonra her kadın, dışkıda gizli kan taraması ve kolonoskopi yaptırmalıdır.
İleri evre kolon kanserinde standart tedavi seçeneği cerrahidir; yani tümörlü bölgenin çevreden bir miktar sağlam doku ve lenf düğümleriyle birlikte çıkarılmasıdır. Yapılan çalışmalar, onkoloji prensiplerine uygun olarak ve deneyimli cerrahlar tarafından yapılan ameliyatların hastanın geleceği açısından en önemli faktör olduğunu göstermektedir.
Kolon kanserinde ameliyattan sonra hastalığın evresine göre ek, koruyucu kemoterapi uygulanır. Örneğin, tümörün bağırsağa komşu lenf düğümlerine sıçradığı “evre III” vakalarda, hastalığın yayılmasını önleyen “adjuvan kemoterapi” artık tüm dünyada standartlaşmış bir uygulamadır.

Kolon kanserlerinde, anüse çok yakın tümörlerde anüsü iptal etmek ve karından dışkılamaya geçmek bazen kaçınılmaz olabilmektedir. Ancak son yıllarda ameliyat öncesi radyoterapi ile birlikte kemoterapi uygulanması, anüsün korunmasını önemli ölçüde sağlayabilmektedir.
Kolon Kanseri diğer organlara yayılmış hastalarda, hastanın genel durumuna, yaşına, hastalığın yaygınlık derecesine bağlı olarak her üç tedavi yöntemi (cerrahi, kemoterapi, radyoterapi) uygulanmaktadır. Amaç, hastaların yaşam süresini ve kalitesini artırmaktır. Son birkaç yılda bulunan hedefe yönelik yeni biyolojik ilaç tedavileri sayesinde, tedavide başarı oranları günden güne artmaktadır.
İzmir Kolon Kanseri Tanı ve Tedavi yöntemleri konusunda Prof. Dr. Hakan Yüceyar’dan detaylı bilgi ve randevu almak için iletişim bilgilerimizden bize ulaşın.

Sağlıklı günler dilerim.
Aşağıdaki formu doldurun, en kısa sürede size ulaşacağım.

  Sağlıklı günler dilerim.
  Aşağıdaki formu doldurun, en kısa sürede size ulaşacağım.

  (*) Belirtilen alanlar zorunludur.
  Bilgileriniz gizli tutulur.
  Bilgileriniz 3. kişi veya kurumlarla paylaşılmaz.

  İletişim Bilgileri
  prof-dr-hakan-yuceyar
  Prof. Dr. Hakan Yüceyar

  1961 Yılında Aydın’da doğan Münip Hakan Yüceyar, ilkokulu Isparta Ülkü İlkokulunda, ortaokulunu birincilik ile mezun olduğu Isparta Merkez Ortaokulunda okumuştur. Lise eğitimine İzmir’de devam eden Yüceyar, İzmir Atatürk Lisesi’nden yine birincilik ile mezun olmuştur.