Bu yazıya oy verin :
[Toplam: 12 Ortalama: 4.2]
helikobakter-pilori

Soru-1-: Helikobakter pilori mikrobu normalde insan midesinde bulunur mu?

Yanıt-1-: Normalde bulunmaz. Doğuştan çocuk yaşadığı ortamdan alır. Yıllarca midede yer alır. Sonradan hastalık yapar. Temizlik ile yakın ilişkilidir.

Soru-2-: Anne veya baba çocuğuna Helikobakter piloriyi  (Hp) nasıl verir?

Yanıt-2-: Anne veya babada Hp varsa tuvalet sonrası makatını (anüsünü) elle temizleme alışkanlığı varsa anne veya baba ellerini tuvalet sabunla yıkasalar bile temizlik yeterli olmadığından çocuklarına her şekilde Hp yi bulaştırabilirler. Çocuğun gıdasını hazırlama, gıdaya dokunma, çocuklarının ağzına kendi elleri ile gıda verme gibi pek çok yol ile bulaşmasına sebep olurlar. Çocuğu ağzından öpme veya kendi ağızlarına götürdükleri bir kaşık veya çatalı çocuklarının ağzına götürüler ise rahatlıkla bulaştırabilirler.

Soru-3-: Sebze veya meyveyi sirkeli suda yıkamak veya bekletmek Helikobakter piloriden  (Hp) kesin olarak temizler mi?

Yanıt-3-: Sebze veya neyve Hp ile yoğun biçimde bulaşmış ise tam etkili olmayabilir. Sebze ve neyvenin  güzelce yıkanması, sirkenin yoğunluğu, bekletme süresi, yıkama suyunun bir kaç Kez değiştirilmesi gibi fazla sayıda faktör temizliğin başarısını etkileyecektir.

Soru-4-: Helikobakter pilori  (Hp) insan da mutlaka hastalık yapar mı?

Yanıt-4-: Hp normalde bulunan, midede zararsız yaşayan bir bakteri (mikrop) değildir. Midede yerleştiğinde iltihap yapar. Kişiden kişiye değişen bu iltihap derecesi kişinin savunma mekanizmasına, Hp ‘nin tipine ( alt grubuna, cinsine), midede kaldığı süreye, kişinin genetik yapısına vb. pek çok faktöre bağlı olarak değişik değişik hastalıkları yapar.  Hp hiç sorun çıkarmadan uslu uslu oturmaz.

Soru-5-: Hp bir ailenin bir bireyinde saptanırsa tüm aile araştırılmalı ve Hp temizleme (eradikasyon) tedavisi uygulanmalı mıdır?

Yanıt-5-: Bu gün için uzmanlar arasından bu konuda tam bir fikir birliği olmamakla beraber yakın gelecekte tüm aile bireylerinin taranması ve tedavi edilmesi olasıdır, akılcıdır. Evde karı kocadan birinde Hp saptanırsa eşinin de araştırılması ve gereğinde tedavisi akılcıdır.

Soru-6-:  Hp tedavisi (eradikasyonu) için kullanılan antibiyotiklere direnç halen önemli bir sorun mudur?

Yanıt-6-: Hp diğer bakteriler (mikroplar) gibi bizim aleyhimize son derece tehlikelidir. Yapısını değiştirerek kullandığımız antibiyotiklere direnç göstermektedir. Bu nedenle tedaviyi verecek doktor bilinçli olmalı, ilacı alacak hasta bilinçle kullanmalıdır. En uygun tedavi, en uygun sürede, doğru ilaçlar ile yapılmalıdır. Tedavinin başarısı izlenmelidir.

Soru-7-: Hp ile mide veya oniki parmak barsağı (duodenum)  ülserleri arasında ilişki nedir?

Yanıt-7-: Hp  mide ülserli olguların %70 ‘inde, oniki parmak barsağı (duodenum) ülserlerinin %80-90 ‘ında bulunmaktadır.

Soru-8-: Hp mide kanserine ne oranda sebep olur ?

Yanıt-8-: Hp mide kanseri oluşturan önemli bir etkendir. Mide kanseri gelişiminde tek faktör Hp değildir. Hp varlığı mide kanseri gelişimini 15 kata kadar arttırır. Hp ‘nin bazı tipleri kanser oluşumunda daha etkilidir. Genetik yatkınlığı diğer bir ek etkendir.

Soru-9-: Anne veya babasında mide kanseri olan bir kişinin Hp’ sine bakılmalı mıdır? Hp çıkarsa yaşı ne olursa olsun temizlenmeli midir?

Yanıt-9-: Anne veya babasında mide kanseri olan bir kişinin kendisinde ve kardeşlerinde Hp araştırılmalıdır. Bulunduğu taktirde mutlaka temizlenmelidir (eradike edilmelidir).

Soru-10-: Hp pozitif olan bir olguda gastrit varsa tedavi gastriti tamamen ortadan kaldırır mı?

Yanıt-10: Gastrit mide örtüsünün basit anlatımı ile erozyonudur. Mide erozyonu toprak erozyonu gibi eskiye dönemez. Hp tedavi ile temizlenirse mide erozyonu yerinde kalır. Bu nedenle gastritin sebep olduğu sorunlar kısmen devam edebilir. Kızartma yiyecekler, soğan, turşu , bulgur vb. gıdaların alımındaki sorunlar devam edebilir.

Soru-11: Hp gebelikte saptanırsa nasıl tedavi edilir?

Yanıt-11: Gebelikte Hp tedavisinde antibiyotik kullanımı sakıncalıdır. Gebelik sonrası Hp tedavisi yapılmalıdır.

    Sağlıklı günler dilerim.
    Aşağıdaki formu doldurun, en kısa sürede size ulaşacağım.

    (*) Belirtilen alanlar zorunludur.
    Bilgileriniz gizli tutulur.
    Bilgileriniz 3. kişi veya kurumlarla paylaşılmaz.